Na prvý transport spomínali aj tí, ktorí prežili koncentračný tábor

25.03.2009 Poprad

Poprad 25. marca (TASR) - Ľudí, ktorí prežili koncentračný tábor, je s pribúdajúcimi rokmi čoraz menej, ale spomienky účastníkov dnešného pietneho aktu na železničnej stanici v Poprade, odkiaľ pred 67 rokmi odišiel ...
\"Bolo to v marci 1942, keď zobrali prvé dievčatá. Som Levočanka, ja som už bola vydatá, ale v tú noc zobrali moju sestru Lilku. Zo železničnej stanice v Poprade pokračovali do Auschwitzu, odkiaľ sa už nikdy nevrátila, \" povedala pre TASR Viola Török, ktorá prišla z Izraela spoločne s dcérou Hannou Yablonka. Dodala, že spomienka na popradskú železničnú stanicu sa v jej mysli spája s veľkou bolesťou. Na otázku, aký odkaz má pre súčasníkov, stručne odpovedala: \"Aby nezabudli. \"
Odkaz holokaustu pre mladú generáciu zdôraznil aj podpredseda vlády Slovenskej republiky Dušan Čaplovič v príhovore k účastníkom pietneho aktu. Vyzdvihol, že spomienky tých, ktorí prežili, budú rezonovať aj na medzinárodnej konferencii v priestoroch Mestského úradu v Poprade vo štvrtok 26. marca pod názvom Otázky a problémy výučby o holokauste.
Prítomní si uctili pamiatku všetkých, ktorí neprežili hrôzy koncentračných táborov, položením vencov, kvetov a kamienkov k pamätnej tabuli na budove železničnej stanice, odkiaľ odišiel prvý transport s tisíckou slobodných žien z východného Slovenska do koncentračného tábora v Auschwitzu (Osvienčim) v Poľsku. Konca vojny sa dožilo asi 70 z nich.
Prológom pietnej spomienky, konanej pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica, bolo slávnostné sprístupnenie prvej etapy rekonštrukcie a úpravy židovského cintorína v Poprade. Riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan vyzdvihol, že na obnove sa podieľali mladí ľudia, ktorí sú pripravení v prácach pokračovať.
 

Vyberte región

mark